Historie klimatizace

První náznaky klimatizace byly zaznamenány již ve starém Římě. Zde movití Římané nechali vést akvadukt kolem zdí svého obydlí, čímž docházelo k jejich ochlazení. Již tehdy byl využit základní princip klimatizace - odebíralo se teplo z materiálu (zdiva) pomocí chladícího média, jímž tehdy byla voda, která se využívá v některých případech dodnes.
Takže by se dalo říci, že první klimatizace vznikly již v dobách starého Říma.

První zmínky o principu klimatizace v moderním pojetí nacházíme v roce 1820, kdy britský vědec Michael Faraday zjistil, že stlačené amonium (NH3) v kapalném stavu dokáže chladit, pokud je postupně vypouštěno. Na základě tohoto principu byla o pár desítek let později již vynalezena první klimatizace.

Vynález klimatizace

Vynálezce klimatizace - Willis-CarrierZa skutečného vynálezce klimatizace je považován americký inženýr Willis Carrier, který instaloval 17. července 1902 první klimatizační systém. Tato klimatizace byla instalována v americkém New Yorku v tiskárně Sackett-Wilhelm, která si jej objednala, jelikož měla velké problémy s usycháním barev a mačkáním papíru kvůli vysoké teplotě a vlhkosti vzduchu.
Willis Carrier postavil svoji klimatizaci na nápadu hnát vzduch kolem trubek se studenou vodou. Tím docházelo ke srážení vodních par na těchto trubkách, čímž se ochlazoval okolní prostor.

Rozmach klimatizace

Postupem času byly instalovány podobné klimatizační systémy i do dalších tiskáren a továren. Velké uplatnění našly také v nově stavěných biografech. Koncem třicátých let byla klimatizace instalována i v americkém kongresu a také v Bílém domě.

Asi největší rozmach klimatizace přichází v padesátých letech dvacátého století. Tehdejší výrobci se postupně vypořádali s nebezpečnými chladicími médii na bázi propanu, které vystřídal dnes velmi dobře známý freon. Vynálezcem tohoto chladicího média je Thomas Midgley. Toho pověřila v roce 1930 General Motors Corporation, aby vynalezl bezpečné chladicí médium určené zejména pro domácnosti.

Klimatizace v současnosti

V některých oblastech je klimatizace nejen standard, ale spíše nezbytnost. V současnosti díky velkému technologickému rozmachu jsou k dispozici desítky druhů klimatizačních zařízení od různých výrobců.

Různí klimatizace - z leva: kazetová klimatizace, kondenzační jednotka, kanálová klimatizace, mobilka, výrobník studené vody

S klimatizací se běžně setkáváme všude od automobilů přes kanceláře a administrativní budovy až po tovární haly a výpočetní sály.
Používání klimatizace s sebou nese i negativní stránky. Především zvýšenou spotřebu elektrické energie a riziko úniků regulovaných plynů (obecný název freon). V exponovaných dnech tak hrozí nebezpečí přetížení přenosové soustavy. K takovému kolapsu již došlo například v americkém státě Kalifornia.

Jste zde: Home Klimatizace a chlazení Historie klimatizace

Kde nás najdete

 

mapa cr footer

 

Blue team, s.r.o.
U vodojemu 1450
252 28 - Černošice

Služby a produkty

  • Klimatizace do bytu
  • Blue box - klimatizace a chlazení
  • Tepelná čerpadla - prodej, montáž a servis
  • Servis a opravy klimatizace
  • Instalace a montáže klimatizace
  • Naše řešení na míru
  • Projekční a poradenská činnost

Kontaktujte nás

Blue team, s.r.o.

tel: +420 601 699 660
e-mail: info@blueteam.cz

Sledujte nás

facebook blueteam