Bytová klimatizace

Možností, jakou klimatizaci vybrat do bytu, je hned několik. V případě klimatizací určených pro obytný prostor musíme brát v potaz kromě funkční i estetickou stránku. Asi nejčastěji používanou klimatizací do bytu je nástěnná, a to zejména kvůli ceně. V dnešní době většina výrobců nabízí nástěnné klimatizace v desigenovém provedení, které jsou také velmi oblíbené. V našem případě se budeme bavit o klimatizování jedné místnosti.

Varianta 1. - nejlevnější klimatizace do bytu

Nejlevnější a také nejjednodušší variantou jsou nástěnné klimatizace. Samotná klimatizace se skládá ze dvou částí - vnitřní nástěnné jednotky a venkovní kondenzační jednotky, které jsou mezi sebou propojeny měděným potrubím a potřebnou kabeláží.
Umístění jednotek - nástěnná jednotka se nejčastěji montuje nade dveře. Je to z důvodů bezpečnosti, jelikož hrozí možnost úniku kondenzátu, který by mohl poškodit věci pod klimatizační jednotkou. Venkovní jednotka může být umístěna téměř kdekoliv venku, ale je zapotřebí myslet na pár věcí:

 • Snadný přístup k jednotce kvůli servisu či případné opravě,
 • hluk - aby nerušila Vás či sousedy,
 • světová orientace - zařízení má nejvyšší výkon ve stinné části.

Propojovací potrubí
Venkovní a vnitřní jednotka musí být mezi sebou propojeny měděným potrubím a potřebnou kabeláží. Cu potrubí slouží pro přenos tepla z místnosti ven. Tento přenos je prováděn pomocí chladiva, které má k tomuto výborné vlastnosti. Měděné potrubí může být vedeno několika způsoby:

 • po povrchu pouze v kaučukové izolaci - nejlevnější varianta
 • po povrchu v plastových žlabech
 • zasekat do zdiva (ideální při větších rekonstrukcích či nových stavbách)
 • vést po povrchu a schovat pod sádrokartonovou konstrukci do takzvaného kastlíku, který řeší především estetickou

Orientační cena dodávky a montáže klimatizace do bytu:

Nástěnná klimatizace (dle typu a výkonu) 12 500 - 35 000 Kč
Montáž klimatizace (dle rozsahu) od 5400 Kč
Instalační a montážní materiál (příchytky, kabeláž, stříbrná pájka, izolace, konzole a další)

od 1500 Kč
Doprava a manipulace od 600 Kč
Orientační cena základní klimatizace od 20 000 Kč

Varianta 2. - zlatá střední cesta

I v tomto případě použijeme nástěnnou klimatizaci, ale již vybereme výrobek, který bude splňovat i vyšší nároky na vzhled. Velmi zajímavou volbou je klimatizační jednotka ARTCOOL od firmy LG, která v interiéru opravdu ostudu nedělá. Je dokonce možné ji využít i jako "rám" pro rodinné fotografie. Veškeré rozvody ať už Cu potrubí či elektroinstalace a kondenzátu doporučujeme schovat do sádrokartonových kastlíků či zasekat, ale to již obnáší větší zásah do interiéru.

Orientační cena dodávky a montáže klimatizace do bytu:

Nástěnná klimatizace ART COOL firmy LG 22 500 - 28 000 Kč
Základní montáž klimatizace (cena se mění dle délky propojovacího Cu potrubí) od 6000 Kč
Instalační a montážní materiál (příchytky, kabeláž, stříbrná pájka, izolace, konzole a další), uvedení do řádného provozu a technická dokumentace

od 2200 Kč
Doprava a manipulace od 600 Kč
Orientační cena základní klimatizace od 31 300 Kč

Varianta 3. - estetické řešení bytové klimatizace

Velmi často je požadavkem klienta, kromě příjemného klimatu také vzhled. Nejčastěji se setkáváme s požadavkem, zdali by to šlo, aby klimatizace nebyla pokud možno vůbec vidět. A právě pro tyto náročné klienty nabízíme klimatizaci, která je schovaná a pouze za pomoci různých výústek či mřížek je do místnosti přiváděn chladný vzduch a teplý zase odsáván pryč. Toto řešení je ale náročné na stavební připravenost a tak je zejména využíváno při rekonstrukcích a přestavbách. V takových případech jsou veškeré rozvody schovány pod omítkou nebo jsou vedeny v sádrokartonových příčkách. Výsledkem je čistý a moderní interiér, který navíc splňuje i náročné požadavky na příjemné klima.

Ukázková instalace:

 • Venkovní klimatizace LG na terase
 • Venkovni klimatizace včetně rozvodů chladu
 • detail usazení venkovní jednotky LG
 • Prostup Cu potrubí střechou již po opravě
 • Vnitřní kanálová klimatizace LG
 • Vnitřní klimatizace včetně VZT dopojení
 • VZT výdechy od klimatizace v obývacím pokoji
 • Detail vnitřní klimatizace ARTCOOL
 • Klimatizace LG v ložnici

Orientační cena dodávky a montáže výše uvedeného řešení:

Nástěnná klimatizace ART COOL firmy LG 22 500 - 28 000 Kč
Základní montáž klimatizace (cena se mění dle délky Cu potrubí) od 6000 Kč
Instalační a montážní materiál (příchytky, kabeláž, stříbrná pájka, izolace, konzole a další), uvedení do řádného provozu a technická dokumentace

od 2200 Kč
Doprava a manipulace od 600 Kč
Orientační cena základní klimatizace od 20 000 Kč

Varianta 4. - Vodní chlazení jednotkami Fan coil

Ne příliš často používaná metoda chlazení bytů a rodinných domů je pomocí vodních konvertorových jednotek takzvaných fan-coilů. Jedná se o velmi účinné a příjemné chlazení, jelikož nedochází k velkým teplotním výkyvům. Celý systém se skládá z výrobníku studené vody a jednotek fan-coil, které jsou s tímto výrobníkem propojeny rozvody chlazené vody. Samotné jednotky fan coil se vyrábí v mnoha provedeních, ale nejčastěji v bytových instalacích používáme neopláštěné kanálové jednotky, které se "schovají" do podhledu, skříně či technické místnosti. Samotná distribuce vzduchu je provedena pomocí VZT prvků. Takže jediné co je vidět jsou nějaké pohledové mřížky či štěrbiny, ale lze výfuk i nasávání udělat i neviditelné - nad podhledem.

Ovládání

Ovládání jednotek fan coil je velmi jednoduché a je prováděno přes nástěnný termostat, kde si můžeme zvolit požadovanou teplotu a rychlost otáček ventilátoru. Termostaty jsou vyráběny v mnoha provedeních a variantách, takže vyhoví i náročným estetickým požadavkům. Co se týče ovládání výrobníku chlazené vody, tak to je autonomní, stačí jej na začátku sezóny zapnout a na konci vypnout.

Zajímavé možnosti

Jednotky fan-coil lze použít i k vytápění bytů a rodinných domů, velmi vhodné jsou především v kombinaci s tepelnými čerpadly, jelikož mohou pracovat i s nízkou teplotou topné vody. Díky této výhodě se často kombinují s podlahovým vytápěním. Jednotky fan-coil se vyrábějí i v provedení 4trubka chlazení/topení. Takže jednotky fan-coil v kombinaci s vhodným zdrojem (tepla / chladu) jsou ideálním řešením Vaší nemovitosti

Hlavní výhody:

 • přesná a komfortní klimatizace
 • velmi tichá klimatizace
 • jednoduché ovládání a obsluha
 • designové řešení
 • možnost kombinace s topením

Další řešení a možnosti instalace klimatizací do bytu

Vzhledem k variabilitě bytů, kde žijeme, existuje také velmi mnoho variant jak řešit klimatizaci v daném prostoru. My jsme si ukázali základní varianty vždy se specifickým požadavkem, ať již to byla cena nebo design. Výše uvedené varianty Vám měly nastínit, jak lze klimatizaci v bytech řešit a co to přibližně stojí.

Právě proto, že každý prostor je jiný a požadavky Vás našich klientů jsou také specifické, je ideální obhlídka na místě instalace naším technikem. Na základě této obhlídky Vám navrhneme technické řešení na míru dle Vašich požadavků a také Vám zpracujeme konečnou cenovou kalkulaci. Tyto obhlídky, včetně technického návrhu a cenové kalkulace jsou zcela zdarma*.

* - platí v rámci Prahy a středočeského kraje

Kde nás najdete

 

mapa cr footer

 

Blue team, s.r.o.
U vodojemu 1450
252 28 - Černošice

Služby a produkty

 • Klimatizace do bytu
 • Blue box - klimatizace a chlazení
 • Tepelná čerpadla - prodej, montáž a servis
 • Servis a opravy klimatizace
 • Instalace a montáže klimatizace
 • Naše řešení na míru
 • Projekční a poradenská činnost

Kontaktujte nás

Blue team, s.r.o.

tel: +420 601 699 660
e-mail: info@blueteam.cz

Sledujte nás

facebook blueteam