Jak správně používat klimatizaci - zásady a rizika
Klimatizace je bezesporu velkým pomocníkem zejména během horkých letních dnů. Její špatné používání může přinášet i některá zdravotní rizika, přičemž mezi veřejností koluje na toto téma řada mýtů. Přitom stačí klimatizaci používat správně a o své zdraví se nemusíte vůbec bát, ba naopak, bude zdraví velmi prospěšná.
Pojďme si představit několik zásad správného používání klimatizace. Co platí obecně jak pro klimatizace v budovách i pro klimatizace v autě?
5 zásad správného používání klimatizace
1) Rozdíl mezi vnitřní a venkovní teplotou by neměl překročit 6 °C
Při vyšším rozdílu bychom se tak vystavovali velkému teplotnímu šoku.
2) Nikdy bychom neměli sedět přímo v proudu chladného vzduchu
Pokud bychom tuto zásadu nedodrželi, hrozí nastydnutí, potíže se zablokovanými záda, krkem apod. S tímto pravidlem souvisí nejvíce mýtů o klimatizaci. Když na sebe pustíme proud studeného vzduchu, pak se nedivme, že nastydneme.
3) Pravidelná kontrola a čištění klimatizace
Málokdo ale už věnuje pozornost tomu, že klimatizace potřebuje pravidelnou údržbu, která zajistí její správné fungování a zdravotní nezávadnost. Někomu se to může zdát jako zbytečné, ale je to naopak nezbytné. Zabráníme tím vznikání plísní a dalších mikrobů, které pak dýcháme. Je-li klimatizace v pořádku, je naopak zdraví prospěšná, protože vzduch čistí.
4) I s klimatizací musíme větrat
Nezapomeňme, že klimatizace pracuje s cirkulačním vzduchem, nepřivádí tedy kyslík. Občasné větrání je tedy nezbytné.
5) Omezovat tepelné šoky
I když dodržujeme pravidlo č. 1 o rozdílu mezi vnitřní a vnější teplotou, měli bychom se vyvarovat tepelným šokům. Máme-li klimatizace nastavenou na výraznější tepelný rozdíl, přecházení z klimatizovaného prostoru do rozpáleného prostředí by mělo být pozvolné. Nebo ještě lépe, pokud víte, že budete klimatizované prostředí opouštět, zvolna klimatizaci srovnávejte s venkovním prostředím nebo ji několik minut před odchodem vypněte úplně.
A co klimatizace v automobilu?
Výše uvedené zásady platí i pro klimatizace v autech. Tam má klimatizace ještě další velký přínos a tím je bezpečnost. Snižuje riziko malátnosti a nepozornosti řidiče v horkém počasí. I zde jsou samozřejmě zdravotní rizika plynoucí ze špatného používání klimatizace. Kromě pravidla o teplotním rozdílu max. 6 °C a zásadě nenechat proudit studený vzduch přímo na tělo, je tu ještě několik tipů:
- Před jízdou nechte rozpálený vzduch uvnitř auta odvětrat.
- Po zapnutí klimatizace nastavte nejprve pouze malý nebo dokonce žádný teplotní rozdíl.
- Doporučuje se vzduch směrovat nahoru a na přední boční okna.
- Platí zde základní pravidlo - chladná hlava, ne nohy.
- Pokud je klimatizace v provozu, musí být vždy otevřen alespoň jeden výdech do vozidla.
- Nejlepšího výsledku chlazení se dosáhne pouštěním chladného vzduchu odmlžovacími tryskami na přední sklo.